ÚVOD - AKTUALITY

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pane Bože, dej mi sílu, ať zdolám soupeře a ať ho zdolám fair play. Bude to těžké, ale spoléhám na tebe. A Pane Bože, jestli se mi to nepodaří, dej mi ještě větší sílu, ať mohu pozdravit vítěze, až půjde kolem.
 

   Kronika cyklovýletů   

 
   Seznam ročníků       Seznam cyklistů s počtem účastí       Fotogalerie
 
15. ročník - Tour Severním Slovenskem
14.7.2022 - 17.7.2022
 

 
Účastníci
Bence Radim (Bencič), Benda Jaromír (Bendis st., Bendik, Jarda, Benďas), Benda Ondřej (Bendis ml.), Brabec František (Fera), Dokulil Jan (Janek, Jenda), Dokulil Roman (Hoffy), Dubský Petr (Dubák), Částka Jakub (Součástka), Jeřábek Jan (Jeřáb ml.), Jeřábek Petr (Jeřáb), Kotrba Marian (Baggio), Lukeš Radek (Křovák), Majo Pavel (Maják), Mašek Martin ml. (Mašour), Nevrkla Zdeněk (Jouza), Němec Vojtěch (Němi), Rampír Filip (Rampa nejml.), Ryšavý Radek (Rady, Ráďa, Radek), Ryšavý Zdeněk ml. (Zdenda ml., Zdenda), Vejmelka David (Doucha)

Celkem 20 účastníků
 
Článek a fotogalerie
Po loňském lehčím terénu v Moravskoslezském kraji jsme se letos vydali do Žilinského kraje na severu Slovenska. Z Žiliny jsme první den přejeli přes Malou Fatru do Martina a odtud jsme v pátek pokračovali přes Velkou Fatru do Ružomberoku, kde nás čekali dvě noci a pak cesta domů z místního vlakového nádraží.

Ve čtvrtek 14.7. v 6:53 nastoupilo 17 cyklistů do vlaku do Brna, kde jsme přestoupili na vlak RegioJet směr Bohumín. Druhý přestup nás čekal ve městě Hranice na Moravě, odkud jsme už jeli přímo do Žiliny. Doucha, Maják a Hoffy mezitím dojeli do Žiliny s transitem a vlekem, ve kterém nám vezli zavazadla a kola. Start první etapy byl tedy u místního hokejového a fotbalového stadionu. Po nepříliš příjemném přejetí tříproudé silnice jsme udělali krátkou zastávku u Budatínského hradu a hned pokračovali dál kolem řeky Váh pod zříceninu hradu Střečno. Od Strečna nás čekal první těžký kopec letošní Tour, proto bylo nutné se pod stoupáním pořádně občerstvit. 9 kilometrů dlouhý kopec s průměrným stoupáním 7,7% nám dal všem zabrat, o to víc, když už po dvou kilometrech skončil asfalt a jelo se po šotolině nebo kamení. Výhled na zříceninu Střečno v průběhu stoupání, a poté nahoře na celé okolí a vrcholky hor, stál nicméně za to, si tento kopec vyšlápnout. Od turistického ukazatele Saračníky (1019 m n. m.) nás čekal dlouhý sjezd do Vrútek, na které plynule navazuje město Martin, kde jsme byli ubytovaní v Penzionu Maja. Po výborné večeři v restauraci U Jakuba jsme šli zregenerovat na páteční "královskou" etapu.

"Královská" etapa v pátek 15.7. začala zvolna, prvních dvacet kilometrů bylo po rovině. Na první občerstvovací zastávce se ale začaly dít věci. Baggio a Janek, z profi týmu Jumbo-sviňa, k překvapení všech nevyužili doplnění energie a dostali se do trháku dne s vidinou žlutého a puntíkatého dresu pro nejlepšího jezdce, respektive vrchaře. Ostatní viděli, že na jejich nástup nemají síly, a tak si radši dali pivo. Po občerstvení pokračoval i zbytek pelotonu a blížil se k prvnímu kopci dnešního dne. Osm kilometrů dlouhý kopec s průměrným stoupáním 6,4% na Sedlo Príslop byl hodně náročný, ale výhledy opět stály za to. Uprchlíci svůj náskok uhájili a po heroickém výkonu se virtuálně oblékli do výše zmíněných dresů. V technickém a náročném sjezdu jsme si ani nestihli odpočinout a čekal na nás další kopec, tentokrát šest kilometrů dlouhý s průměrným stoupáním 8%. V tomto kopci jsme dělali několik zastávek, abychom nahoru dojeli společně. Jelikož byla poslední hospoda v Krpeľanech na 20. kilometru, všichni už toho měli dost a těšili se do Koliby u dobrého pastiera, kde jsme si v krásném prostředí dali hodně pozdní oběd a pivo. V původním plánu bylo ještě v této etapě navštívit Vlkolínec, ale to bychom už nedali, a tak jsme se rozhodli, že tuto původní podhorskou vesničku, která je na seznamu Světového dědictví UNESCO, navštívíme v sobotu. Z Koliby už jsme to na chatu Bystrina, v části Malinô Brdo, měli tři kilometry. Pro lepší regeneraci se po dojezdu etapy šli někteří vykoupat do Vodní nádrže Hrabovo. Potom už následovalo posezení v restauraci.

V sobotu 16.7. jsme se ráno na chvíli rozdělili na dvě skupinky. Zdenda, Fery a Rady si chtěli vyšlápnout čtyřkilometrový kopec do Vlkolínce, který byl v plánu už v pátek, zbytek pelotonu vyjel nahoru lanovkou. Zatímco peloton se dal v hospodě u lanovky do řeči s místním cyklistou Bohoušem, kluci se mezitím občerstvili ve Vlkolínci a tuto malebnou vesničku si prošli. Poté už jsme se zase spojili a Bohouš jel chvíli s námi. Ukázal nám místní kraj, řekl, kam nejraději jezdí a provedl nás nejkratší cestou přes Ružomberok. Na jedné z křižovatek se naše cesty rozdělily a my jsme tak pokračovali směrem do Lúček. Během jízdy drtivě nastoupili pelotonu Jeřáb a Jarda, kteří tak dojeli první k Lúčanskému vodopádu. Dalším cílem byl termální pramen Kalameny, kde jsme strávili téměř hodinu a někteří se zde v teplé a blahodárné vodě, kterou je napájeno i termální koupaliště Bešeňová, vykoupali. Na chatu jsme to měli už jen patnáct kilometrů po rovině. Kousek pod chatou jsme se ještě zastavili v jednom z hotelů, kde jsme zhlédli 14. etapu Tour de France, ve které předvedl neskutečný výkon Michael Matthews. Před hotelem poté proběhl přípitek šampaňským mezi výherci všech dresů a už se šlo na chatu na guláš. Po guláši jsme šli posedět do stejné restaurace jako v pátek a hlavním bodem programu bylo pasování nováčků. Ti byli stejně jako v loňském roce dva – Jakub Částka a Roman Dokulil. Pasování proběhl úspěšně, tak doufáme, že kluci budou jezdit i v dalších letech.

V neděli 17.7. už nás čekalo jen posledních pět kilometrů od chaty na vlakové nádraží v Ružomberoku, kde jsme naložili kola do vleku a kluci z transitu mohli vyrazit směr Okříšky. My jsme po chvíli zjistili, že náš vlak má hodinu zpoždění a tím pádem nestihneme navazující vlak v Bratislavě a náš příjezd domů se opozdí. V Bratislavě jsme museli čekat další hodinu a půl, ale v Brně jsme naštěstí vlak stihli, byť jsme na přestup měli jen pět minut. Do Okříšek jsme přijeli o dvě hodiny později oproti plánu, ale o to víc nám chutnala Jendova, závěrečná, Plzeň.

Celkově jsme za čtyři dny ujeli 163 kilometrů a už se těšíme na příští rok, kdy zavítáme do vinařské oblasti na jižní Moravu.

Rozdělení dresů - konečné pořadí

DresJezdecTým
Žlutý dres - vítěz celkového pořadí

Janek

Jumbo-sviňa
Puntikatý dres - vítěz vrchařské soutěže

Baggio

Jumbo-sviňa
Zelený dres - vítěz bodovací soutěže

Bencič

Jumbo-sviňa
Bílý dres - vítěz soutěže mladých jezdců

Němi

Jumbo-sviňa
Dres s červeným číslem - vítěz ceny bojovnosti

Jeřáb ml.

Jumbo-sviňa
Dres se žlutým číslem - vítěz soutěže týmů

Jumbo-sviňa

.
.
.
18.SlamákUAJEEE :-)Souhrn a informace k trasám (pdf)


Video - 1. den - čtvrtek 14.7. - Žilina - Martin

Video - 2. den - pátek 15.7. - Martin - Ružomberok

Video - 3. den - sobota 16.7. - Ružomberok - Ružomberok

Video - 4. den - neděle 17.7. - Ružomberok


Fotogalerie - Tour Severním Slovenskem (Rady)
 

© Copyright 2003-2023 SK Okříšky  •  All Rights Reserved.                 Administrace (autentizováno)