ÚVOD - AKTUALITY

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pane Bože, dej mi sílu, ať zdolám soupeře a ať ho zdolám fair play. Bude to těžké, ale spoléhám na tebe. A Pane Bože, jestli se mi to nepodaří, dej mi ještě větší sílu, ať mohu pozdravit vítěze, až půjde kolem.
 

   Kronika cyklovýletů   

 
   Seznam ročníků       Seznam cyklistů s počtem účastí       Fotogalerie
 
4. ročník - Beskydy tour
14.7.2011 - 17.7.2011
 

 
Účastníci
Dohnal Pavel (Karta), Ferdan Michal (Johny), Jeřábek Jan (Jeřáb ml.), Jeřábek Petr (Jeřáb), Komenda Miroslav (Mira, Mirda), Milostný Jiří (Henry), Molák Karel (Karlos, Molda), Molák Petr (Maso), Nevrkla Zdeněk (Jouza), Ryšavý Zdeněk (Zdenda st, Starosta), Ryšavý Zdeněk ml. (Zdenda ml., Zdenda), Valenta Aleš (Enta), Vejmelka David (Doucha), Velc Zbyněk (Zbyša), Široký Ondřej (Širda)

Celkem 15 účastníků
 
Článek a fotogalerie
Od čtvrtka 14. července do neděle 17. července probíhal tradiční cyklistický výjezd okříšských fotbalistů do hor.

Letos vybrali organizátoři za cíl Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysou horou. Vedle fotbalistů se akce zúčastnili i další cyklističtí nadšenci, po několika omluvách nakonec vyrazilo 14 borců s doprovodným vozidlem pilotovaným Michalem "Johnym" Ferdanem.

Start byl v obci Karolínka, odkud peloton vyrazil po lehce stoupající asfaltce, která bohužel brzy skončila a následovalo šestikilometrové stoupání v terénu na první zastávku. Po lehkém občerstvení se pokračovalo ostrým sjezdem, který prověřil brzdy všech jezdců, a další zastávkou. V příjemné restauraci přečkala výprava půlhodinovou průtrž mračen, po které vysvitlo sluníčko na závěrečné stoupání na Pustevny v délce cca 15 kilometrů. Část jezdců ovšem trochu zakufrovala a dojela do cíle se ztrátou. Možná trochu překvapivě proto k hotelu Tanečnice dospurtoval jako první Petr Molák, který po večeři zcela zaslouženě oblékl žlutý dres coby okříšský Contador. Celková čtvrteční dávka byla 36 km. Večerní program vyplnil kulečníkový turnaj dvojic, v němž zvítězili Pavel Dohnal s Karlem Molákem.

Také pateční ráno bylo ve znamení doplňkové soutěže, tentokrát plavecké. V hotelovém bazénu vyhráli souboj dvoučlenných štafet Petr Jeřábek a Aleš Valenta. Z mlhou pokrytého vrcholu Pusteven se šňůra cyklistů spustila do údolí a prvních třicet kilometrů dne bylo velmi pohodových, zpestřených návštěvou golfového areálu Čeladná. Potom ovšem přišla obědová zastávka v Malenovicích a stoupání na 1323 metrů nad mořem vysoko ležící vrchol Lysé hory. Zde se potvrdila slova známého komentátora Roberta Bakaláře, že cyklistika bolí a také že tlačit není ostuda. I tentokrát se peloton rozdělil a zatímco někteří zvolili delší trať po cyklostezce - z nich na vrchol dorazil jako první David Vejmelka - jiní dali přednost kratší turistické trase po modré. Ta ovšem znamenala vytlačit kola poslední dva kilometry, přičemž závěrečných asi 400 metrů znamenalo stoupání odhadem 30 %. Každý uzná, že dvanáctka Radegast na vrcholu opravdu chutnala! Desetikilometrový sjezd byl poznamenaný dvojnásobně píchlou duší na zadním kole Zdeňka Nevrkly, který se tak přidal k předchozím defektům Zdeňka Ryšavého jr. a Ondřeje Širokého. Ale i tento problém se díky zásahu doprovodného vozidla vyřešil a po 63 kilometrech všichni dorazili do hotelu Čertův Hrádek ve Starých Hamrech. Petr Molák si v závěru pojistil druhý žlutý trikot a nadále tak byl největším překvapením Beskydy tour 2011.

Sobotní etapa startovala poněkud později - až po desáté hodině - protože ráno čekala některá kola návštěva v servisu kvůli výměnám duší a plášťů. Začátek byl opět pohodový a asi osm kilometrů se jelo z kopce a po rovině. Potom ovšem přišlo první stoupání v délce 4 kilometry k hotelu Srdce Beskyd. A zdaleka nebylo poslední. Zde se ukázalo, že ranní tvrzení, že tentokrát půjde o "leháro", nebylo tak úplně od věci, protože ve sjezdech postupně došlo ke dvěma "ulehnutím" jezdců, naštěstí bez vážnějších následků. Inu, cyklistika opravdu někdy bolí. Sbírku negativních záležitostí doplnil přetržený řetěz, ale i s tím jsme si nakonec kolektivně poradili. Obědová zastávka byla tentokrát v Bílé, kde ovšem byl zklamáním přístup personálu, který jako by přišel z období před rokem 1989. Potom už následoval zlatý hřeb dne - devítikilometrový výstup na horu Sulov z výšky 500 m.n.m. na 907 m.n.m. Hlavně poslední dva kilometry, to byla stěna se stoupáním 12 %.... ale opět se všichni pochlapili a vyjeli. Závěrečný sjezd v délce 10 kilometrů byl už potom jen třešničkou na dortu. Večerní pohodu vytvořil ohýnek s opékáním špekáčků a velkým překvapením v podobě vynikajících šlehačkových dortů pro oslavence - náctin se dožili Jiří Milostný a Aleš Valenta. Sobotní dávka obsahovala 47 kilometrů.

Na závěrečný den naplánovali organizátoři menší počet kilometrů - jednatřicet - v podstatě se jednalo o sjezd do Karolínky. Aby to ale nebylo úplně jednoduché, zpestřili sjezd lesním stoupáním na hraniční přechod Bumbálka, který stál za to. Stavitelé cyklostezky asi nikdy nejezdili na kole, protože jinak by nemohli některé úseky zavézt makadamem, ve kterém kola podkluzovala a na několika místech se tlačilo. Při potýkání se s tratí si nikdo ani nevšiml, že jsme přejeli na území Slovenska. Po občerstvení na hranicích následoval nádherný sjezd po silnici až do Karolínky v délce takřka dvaceti kilometrů. Cíl celé tour byl v místě startu u restaurace Plzeňská pivnice, kde jsme Beskydy tour 2011 zakončili stejně jako jsme i začali - tedy plzničkou. A po pouťovém řízku či guláši jsme vyrazili zpátky - do rodných Okříšek! Závěrem zkušenosti pro další návštěvníky s beskydskou pohostinností - byla vynikající - nejlepší určitě v hotelu Čertův hrádek ve Starých Hamrech, chválu zaslouží i hotel Tanečnice na Pustevnách nebo Plzeňská pivnice v Karolínce, jedinou výjimkou, kterou vřele nedoporučujeme, byl hotel Pokrok v Bílé, kde si host připadá jako obtížný hmyz.

A úplně poslední konstatování - cyklistika bolí, ale přesto ty čtyři dny a 176 najetých kilometrů stály za to a všichni účastníci se shodli - jsme rádi, že jsme jeli!

Zdeněk Ryšavý
Fotogalerie - Beskydy tour
 

© Copyright 2003-2023 SK Okříšky  •  All Rights Reserved.                 Administrace (autentizováno)